Звідки взявся мем «Українці викопали Чорне море»?
Фраза «Українці викопали Чорне море» давно стала інтернет-мемом, який українці використовують із гумором, самоіронією та як спосіб висміяти інформаційні фейки. Але її поява не була жартом – навпаки, це приклад того, як російська пропаганда перетворює абсурд на «новини», які багато хто сприймає всерйоз.

Джерело мему – російське телебачення
У 2014 році на російському телеканалі «ТВЦ» вийшов випуск програми «В центре событий», у якому ведуча на повному серйозі розповіла:
«Чорне море – об’єкт штучного походження, викопаний вручну древніми українцями, або, як їх називають самі історики незалежної, древніми украми, з заздрощів: у всіх море було, а в них не було. В результаті героїчної праці багатьох поколінь Україна отримала цей необхідний їй водойом. Використовували його для миття й прання, а накопичення сірководню в нижніх шарах моря – результат інтенсивної помивки укрів. А гори навколо – то, мовляв, відвали породи з котловану».
Цей сюжет викликав хвилю обурення та сміху серед українців. Але російське телебачення не зупинилося: ведуча далі розповідала, що в українських школах цю нісенітницю викладають дітям, що в Україні нібито заборонили Діда Мороза та сумнівалася в існуванні української мови й нації.
Фейкова «Історія укрів» і неіснуючий академік
У продовження міфу в російських ЗМІ з’явилася нібито наукова «підтримка»: буцімто існує книжка академіка Едмунда Квасіва «Історія укрів від колиски до наших днів», у якій докладно пояснено, як саме було викопано море.
Цитата з фейкового джерела звучить так:
«Чорне море з’явилося штучно завдяки таланту й праці древніх укрів… Було прийнято рішення створити море і для себе. Результатом героїчної праці стало величезне озеро. Сірководень у нижніх шарах – це наслідок постійного миття і прання. А Кавказькі, Кримські й Турецькі гори – це відвали з котловану».
Жодного академіка Квасіва ніколи не існувало. І книжки теж. Це або жарт, який хтось сприйняв серйозно, або навмисна вигадка російської пропаганди, поширена з метою дискредитації.
Гумористична версія: звідки все насправді
Найбільш правдоподібна версія походження мему – гумористична телепередача, зокрема програма «UA: Українці афігенні», яка виходила на телеканалі ICTV. В анонсах обіцяли дізнатися, що «Джон Кеннеді був українцем», а «українські торговельні зв’язки з Америкою існували задовго до Колумба».
Імовірно, хтось з російських глядачів вирвав жарт із контексту й представив його як «справжню українську історію».
Реакція українців: гумор проти абсурду
Український інтернет миттєво відреагував на російську вигадку потужною хвилею сарказму:
- «У мене є лопата, якою копали море. Це сімейна реліквія».
- «А мій прапрапрадід придумав викопати Чорний океан, але вийшло тільки Азовське – бо ґрунт слабенький».
- «Азовське море – це наслідок обвалу копання під Росією».
Дійшло навіть до створення жартівливого трактату, де пояснювалося, що Укр наказав копати Чорний океан, бо до 2015 року буде так багато укрів, що їм не вистачить води для вмивання. Але в районі Таганрога все обвалилося, і вода з Чорного моря заповнила котлован. Так з’явилось Азовське море.
Російські глядачі повірили
На відміну від українців, російські коментатори сприйняли сюжет серйозно. В інтернеті ширилися коментарі з відкритим презирством до України. Один із них, доволі м’який, звучав так:
«Україна дала відповідь на запитання: якщо людина походить від мавпи, то чи може вона знову перетворитися на мавпу».
Це лише підкреслює, наскільки російська пропаганда здатна формувати ставлення до нації, базуючись на відвертих фейках. Як зауважує «Голос України», вісім із дев’яти членів ради директорів каналу «ТВЦ» – представники московського уряду. Тобто – державна машина формує наратив.
Мем «Українці викопали Чорне море» – це не українська вигадка, а абсурдна брехня, виголошена на повному серйозі російським телебаченням. Українці просто перетворили її на жарт, як і багато інших недолугих фейків.
Тепер ця фраза – не більше ніж інтелектуальна відповідь гумором на інформаційну атаку. І водночас – нагадування: там, де втрачають критичне мислення, починають вірити, що гори – це відвали, а море – викопана ванна для прання.